2007. november 9., péntek

Magyar cég külföldi (offshore) tulajdonban

"Magyarországon 2006. január elsejével új adójogszabály lépett életbe, melynek értelmében bármely belföldi vagy külföldi jogi és természetes személy részére történő osztalékfizetés esetén, a fizetett osztalék forrásadója 0%! Továbbá, a fizetett jogdíj, valamint a fizetett kamat ráfordításként elszámolható költség és forrásadója egyaránt: 0%!
E jogszabályváltozás lehetővé teszi a magyar cégeknek is, hogy komoly adómegtakarításokra tegyenek szert."

Tehát akár 100%-kban "külföldi" tulajdonú magyar cégünkből a külföldi tulajdonos 0%-os forrásadóval vehet ki pénzt. Ettől még nyereségadó persze van, de legalább forrásadó nincs...
Bővebb információ:

http://www.calderan.hu/content/blogcategory/7/17/

Hutt River Province - nem ajánlom...

Néha előkerül egy-egy fórumon a "Hutt River Province" (offshore) céges, vagy rendszámos viszonylatban. Nos, kis sarkítással HRP ausztrália egyik "farmja", ahol egy "bolond" kikiáltotta saját birodalmát. Függetlensége kb. annyi, mint Disneyland-é. Óva intenék mindenkit attól, hogy ide fizessen rendszámért, vagy cégregisztrációért (kiváncsi lennék, hogy milyen bank nyitna ilyen papírok alapján bankszámlát bárkinek is). Sőt, attól is óva intenék bárkit, hogy olyan "ügynökséggel" kezdjen (más ügyben is), aki HRP-s "szolgáltatásokat" hírdet. Aki ezt teszi, az nem győződött meg a konstrukció hátteréről (ami kb. 5 perc az internetet használva) és nem érdekli, hogy az ügyfele milyen következményekkel fog később szembesülni. Sajnálatos módon az ügynökök nagyrésze csak ilyen "fizess, aztán csinálj amit akarsz a megvásárolt céggel/rendszámmal"

Az ausztrál adóhivatal állásfoglalása Hutt River Province-szal kapcsolatban:
http://ato.gov.au/atp/content.asp?doc=/content/62019.htm

EVA kontra Szlovák cég

Aki esetleg ilyenen gondolkodna...
Idén érdemes még gyorsan bejegyezni céget, mert az két pénzügyi év múlva, azaz 2009 január elsejétől EVÁ-ssá válhat.

Az EVÁ-s cég a bruttó után (jelenleg - 2006. október 1-étől) 25% "összadót" fizet, tehát pl. 100.000 nettó = 120.000 bruttó után marad 90.000 (nettó minusz 10%). Ez azért kedvezőbb valamivel a szlovák 19%-os adókulcsnál és szerintem a költségek is kisebbek. Elektronikus cégalapítás kb. 100.000 ft egyszeri költség (pl. http://www.cegalapitas.net/) és könyvelőt is lehet találni aki kisforgalmú céghez havi 5-10.000 ft-ért (csak keresni kell - esetleg ajánlok...).

Értelemszerűen az EVÁ-s cég nem vonhat le költségeket, de erre jellemzően úgyis ott van a "normál" cége az embernek, ahova be van jelentve, tehát az EVÁ-s cégbe ilyet nem kell tenni.
Limitáció még, hogy 20.8M ft + áfáig lehet számlázni és nem számlázhatunk saját, kapcsolt vállalkozásunknak (50%-ot meghaladó tulajdoni részesedés). Egyéb információk itt:
http://www.magyarorszag.hu/vallalkozas/ugyek/adopenz/vallalkadok/eva20060627.html/ugyleirasjogi

Plussz, szemben a szlovák céggel, ahol elméletileg a külföldről származó jövedelem után még adózni kellene, az EVÁ-s cégből származó pénz legális ami egy vagyonvizsgálatnál nem hátrány...